REC Türkiye E-Haber Bülteni
15 Ekim 2011


Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), DenizBank’ın sponsorluğunda 15 Kasım 2011 tarihinde İstanbul’da “Türkiye’de Sürdürülebilir Kentler: Düşük karbonlu sürece geçiş nasıl yönetilir?” başlıklı tam günlük bir konferan düzenliyor. 

Konferans, belediye başkanları, belediyeler, hükümetlerarası, ulusal ve uluslarararası kurumlarda çalışmalar yürüten üst düzey uzmanlar ve medya kuruluşlarının temsilcilerini karar vericiler ile bir araya getiriyor.Konferansın çıktıları, “Kentler için Harekete Geçme Çağrısı” Deklarasyonu aracılığıyla kamuoyu ile
paylaşılacaktır. Konferansın çıktıları, “Kentler için Harekete Geçme Çağrısı” Deklarasyonu aracılığıyla kamuoyu ile
paylaşılacaktır.Konferansın çıktıları, “Kentler için Harekete Geçme Çağrısı” Deklarasyonu aracılığıyla kamuoyu ile
paylaşılacaktır.Konferansın çıktıları, “Kentler için Harekete Geçme Çağrısı” Deklarasyonu aracılığıyla kamuoyu ile
paylaşılacaktır. Konferansın çıktıları, “Kentler için Harekete Geçme Çağrısı” Deklarasyonu aracılığıyla kamuoyu ile
paylaşılacaktır.
Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgi için: gulcin.ozsoy@rec.org.tr, yaganm@afd.fr Konferansın çıktıları, “Kentler için Harekete Geçme Çağrısı” Deklarasyonu aracılığıyla kamuoyu ile
paylaşılacaktır.
Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgi için: gulcin.ozsoy@rec.org.tr, yaganm@afd.fr Konferansın çıktıları, “Kentler için Harekete Geçme Çağrısı” Deklarasyonu aracılığıyla kamuoyu ile
paylaşılacaktır.
Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgi için: gulcin.ozsoy@rec.org.tr, yaganm@afd.frKonferansın çıktıları, “Kentler için Harekete Geçme Çağrısı” Deklarasyonu aracılığıyla kamuoyu ile
paylaşılacaktır.
Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgi için: gulcin.ozsoy@rec.org.tr, yaganm@afd.fr    

Konferansın çıktıları, "Kentler için Harekete Geçme Çağrısı Deklarasyonu aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgi için: gulcin.ozsoy@rec.org.tr, yaganm@afd.fr


REC Türkiye E-Haber Bülteni


Sürdürülebilirlik için İnovasyon - AB Çevre Ödülleri

Avrupa Birliği 2020 Stratejisi hedeflerinin gerçekleştirilmesi için Avrupa Komisyonu “kaynakları verimli kullanan bir Avrupa” (resource-efficient Europe) vizyonu tanımlayarak inovasyona dayalı sürdürülebilir işletme anlayışı benimsemiş şirketlerin ödüllendirilmesinin gereğini ortaya koyuyor.

Bu sürece destek olmak amacıyla, Sürdürülebilirlik için İnovasyon / Avrupa Birliği Çevre Ödülleri, sürdürülebilir şirketlerin başarılarını takdir etmek için Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Birliği'ne üye olan 27 ülke ve üyelik müzakerelerini yürüten Hırvatistan ve Türkiye'de veriliyor.

Türkiye Programı, REC Türkiye ve TÜSİAD işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Yönetim, Süreç ve Ürün olmak üzere 3 kategoride dağıtılan ödüllerin dördüncü kategorisi Sürdürülebilirlik Raporlaması.

Başvurular 11 Kasım itibariyle sona eriyor.

Kayıt ve başvuru için... www.abcevreodulleri.org


 

"Vakit Yok; kaybetmeden harekete geç" projesinin eğitici eğitmi programının başarısı

5 - 8 Ekim 2011 tarihleri arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan 1. Uluslararası Eğitim Programları ve Öğretim Kongresi’nde REC Türkiye’nin “Vakit Yok” adlı projesi için geliştirmiş olunan eğitim programı büyük ilgi gördü.

 REC Türkiye, proje uzmanı Pınar Akpınar ile proje eğitmenlerinden öğretim elemanları Ahmet Gökmen (Gazi Üniversitesi) ve Sevilay Atmaca (Hacettepe Üniversitesi) birlikte hazırladıkları eğitim programının  “İklim Değişikliğine Yönelik Farkındalık Kazandırma Hizmet-İçi Eğitim Programı ve Değerlendirilmesi” adlı akademik bir bildiri Eskişehir’deki uluslararası kongrede temsil edildi ve oturum başkanı tarafından başarılı bir çalışma olarak değerlendirildi.

Akbank’ın sosyal sorumluluk projesi kapsamında Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye ofisinin banka çalışanı gönüllüler için hazırladığı iklim değişikliği farkındalık hizmet-içi eğitim programına katılan 62 gönüllü, “iklim değişikliği”, “saha çalışmaları”, “sahada iklim”, “sahaya hazırlık” ve “deneyim paylaşımı” şeklinde adlandırılan eğitim modüllerine aktif şekilde katılmışlardır. 

 Bildirinin amacı, hazırlanan bu projenin eğitici eğitimini değerlendirmek olarak belirlenen çalışma kapsamında bir “program değerlendirme” çalışmasıdır.  Katılımcılardan alınan değerlendirmeler ile programın kendilerinde farkındalık yarattığını, bilgi düzeyinin artışıyla, eyleme geçme isteği uyandırdığını, duyarlıklarının artması dolayısıyla da memnuniyet içinde olduklarını göstermektedir. Çalışmaya göre, katılımcıların görüşlerinde belirgin bir değişiklik görülmektedir. 62 katılımcı da programın başlangıcındaki görüşleri ile sonundaki görüşleri arasında anlamlı bir değişim olduğunu vurgulamışlardır. Çalışmanın hizmet-içi eğitim programı hazırlayan program geliştirme uzmanlarına, kurumların eğitim uzmanlarına farklı bir bakış açısı kazandırması açısından önem arz etmektedir.

 

 

 

  

2011 İlerleme Raporu: “Türkiye Çevrede Sınırlı İlerleme Kaydetti”

Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan İlerleme Raporlarının 14'üncüsü olan Türkiye'nin "2011 Yılı İlerleme Raporu" 12 Ekim’de kamuoyu ile paylaşıldı. 27. Fasıl olan çevre başlığında Türkiye’nin genel olarak daha fazla uyum yönünde ilerleme kaydettiği ancak çevre alanındaki hazırlıkların henüz erken aşamada olduğu vurgulanıyor. Raporda ‘Türkiye, yatay mevzuat, hava ve su kalitesi, endüstriyel kirlilik, kimyasallar ve idari kapasite konularında sınırlı ilerleme kaydetmesine karşılık, atık yönetimi konusunda iyi düzeyde ilerleme sağlamıştır. Türkiye, iklim değişikliği konusunda çok sınırlı ilerleme kaydetmiş ve doğa koruması konusunda ilerleme kaydetmemiştir’ deniliyor.

Ayrıntılı Bilgi İçin...

 

 

İkinci Kyoto İçin AB’den Koşul

Lüksemburg'da bir araya gelen AB çevre bakanları, Kasım sonunda Güney Afrika'nın Durban kentinde başlayacak iklim konferansı öncesi müzakere için pozisyonlarını belirledi. Dünyadaki karbon salımlarının yüzde 11'ini yaratan Avrupa Birliği'nin çevre bakanları, ikinci dönem bir Kyoto Protokolü'ne katılmayı, ancak kirliliğin büyük kısmını gerçekleştiren ülkelerin de katılması halinde kabul edeceklerini açıkladı. Avrupa Birliği, en fazla salımı gerçekleştiren ABD, Çin ve Hindistan'ın, protokole katılması için bir yol haritası talep etti.

Ayrıntılı Bilgi İçin...

 

 

Yenilenebilir Enerji Sektörü Büyümeye Devam Ediyor

Küresel ekonomik belirsizliğe ve Avrupa ekonomilerinde yaşanan krizlere rağmen yenilenebilir enerji sektörüne yönelik yatırımlar artmaya devam ediyor. Londra merkezli araştırma kuruluşu Bloomberg New Energy Finance tarafından yapılan açıklamada, 2011'nin üçüncü çeyreğinde küresel yenilenebilir enerji yatırımlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 oranında artış gösterdiği bildirildi. 

Ayrıntılı Bilgi İçin...

Tarımda İklim Değişikliği İçin Yeni Ürün Yelpazesi Hazırlanmalı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin küresel ısınma ve iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek ülkeler arasında bulunduğunu belirterek, araştırma enstitülerinin ve üniversitelerin iklim şartlarına uygun ürün desenleri üzerinde şimdiden çalışmaya başlamaları gerektiğini bildirdi. Bayraktar 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısı ile 'Küresel Gıda Fiyatları: Krizden İstikrara' temalı etkinlikte yaptığı konuşmada; son günlerdeki aşırı yağışların dünyadaki iklim değişikliğinin tipik bir örneği olarak değerlendirdi.

Ayrıntılı Bilgi İçin...

 

Erzurum’da HES Direnişi Hüsranla Sonuçlandı

Erzurum'un Tortum İlçesi'ne bağlı Bağbaşı Beldesi'nde yaklaşık 2 yıldır Hidroelektrik Santrali (HES) kurulmasına karşı eylem yapan bölge sakini ve çevrecilerin direnişi kırıldı. Tortum’un Serdarlı, Bağbaşı ve Pehlivanlı beldelerinden geçen Ödük Çayı üzerine kurulacak HES’lerin yapımını engellemek için düzenlenen eylemlerde polis, jandarma ve halk arasında çıkan çatışmalar nedeniyle 260 kişinin ifadesi alındı, bir çok kişi hakkında adli takip ve para cezası verildi. Direnişlerde öne çıkan kadınlar, iş makinelerinin çalışmasını ağlayarak izledi.

Ayrıntılı Bilgi İçin...

 

Yılda 2 Milyon Kişi Hava Kirliliğinden Ölüyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün ( WHO) araştırmasına göre, her yıl yaklaşık 2 milyon insan hava kirliğinin yol açtığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.91 ülkeden bin 100 kentin dâhil olduğu araştırmada, hava kirliliğinin sadece gelişmekte ve kalkınmakta olan ülkelerde değil, gelişmiş zengin ülkelerde de can aldığını açıklandı.

Ayrıntılı Bilgi İçin...

Dünya Kuş Gözlem Etkinliklere Kutlandı

1-2 ekim tarihlerinde gerçekleşen “Dünya kuş gözlem günü” dünyanın pek çok ülkesinden ve Türkiye’den katılan kuş gözlemcilerinin düzenlediği etkinliklerle kutlandı. Dünya Kuşları Koruma Kurumu (BirdLife International) aracılığı ile 18 yıl önce ilan edilen “Dünya kuş gözlem günü”, 2004 yılından beri Türkiye’de de kutlanıyor. Türkiye’deki kutlama aktivitelerine 485 kişi katıldı. 15 ildeki bozkır, sulak alan, orman ve vadilerde yapılan gözlemlerde 168 türden 56 bin 531 kuş kaydedildi. En çok gözlemlenen kuşlar, 24 bin 932 ile Sakarmeke, 6 bin 550 ile Sığırcık ve 4 bin 998 ile Angıt oldu.

Ayrıntılı Bilgi İçin...

 

Foça’da Termik Santral’e İtiraz

Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP), Foça Demokrasi Meydanı’nda kurduğu çadırda bölgeye cüruf dökülmesine ve termik santral kurulma çalışmalarına karşı bir haftada 6 bin imza topladı. FOÇEP Dönem Sözcüsü Nermin Korkmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar planlarını değiştirdiğini ve Aliağa Nemrut Sanayi Bölgesi’ndeki demir çelik işletmelerinin yıllardır biriktirdiği milyonlarca ton cürufun Kozbeyli-Ilıpınar arasındaki vadilere dökülmesine izin veren uygulama imar planını İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiğini kaydetti. Kormaz, askı süresi dolmadan ve ruhsat alınmadan, fabrikaların cüruflarını bölgeye döktüğünü iddia etti. Toplanan imzalar yapılan basın açıklaması sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmek üzere Foça Belediye Başkanlığı’na teslim edildi.

Ayrıntılı Bilgi İçin...

 

 

  

İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın!

“İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın!” sloganıyla 15 Ekim’de İstanbul'da ilk kez bu yıl lüfer bayramı kutlandı. Yenikapı'daki balık halinde tören düzenlenen törene Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katıldı.

 Geleneksel hale getirilmesi planlanan lüfer bayramı, her yıl ekim ayının 3. cumartesi günü kutlanacak.

Ayrıntılı Bilgi İçin...

 

 

Tohum Takas Projesi’ne Adım Adım Destek

10 Ekim’de gerçekleştirilen 33. Avrasya Maratonu’na katılan sivil toplum kuruluşlarının projelerini desteklemek üzere ulusal ve uluslararası maratonlara katılan Adım Adım koşucuları, maratonda adımlarını Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Tohum Takas Ağı Projesi’ne destek için attılar. Adım Adım Oluşumu’ndan Zeki Yemez  Zeki Yemez, “Adım Adım üyeleri, bugüne kadar sadece koşarak, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, TEGV, TOFD ve TOG yararına, 1 milyon 500 bin TL tutarında bağışın toplanmasına aracılık etti” diyor.

Ayrıntılı Bilgi İçin...

 

  

WWF’den Kısa Film Yarışması

WWF 50. yılı etkinlikleri kapsamında bir kısa film yarışması düzenliyor.Yarışmanın ana teması “Yaşam. Doğa. Sen. İlişkiyi Kur”. Son katılım tarihi 1 Kasım 2011

Ayrıntılı Bilgi İçin... 

REC Türkiye gönüllü ilanı

REC Türkiye, çevre ve iklim değişikliğinin önemine inanan gönüllüler arıyor.

Amerikan Doğal Tarih Müzesi'nin 2009 yılında New York'ta açtığı İklim Değişikliği Sergisi, Arter Tasarım ve REC Türkiye’nin koordinasyonunda 4 Ekim 2011– 15 Ocak 2012 tarihleri arasında Santral İstanbul’da.


Sergide yardımcı olabilecek gönüllüler aranıyor. ilgilenenlerin özgeçmişlerini hr@rec.org.tr  adresine göndermelerini rica ediyoruz.
  

Genç Çevreciler Sertifika Programı

Çevreye duyarlı, küresel ve yerel ölçekte çevre konularını yakından takip eden gençleri eğitim programımıza davet ediyoruz.

Çevreye ilgi ve duyarlı olan, bu çalışmalara gönül vermiş farklı kişiler ile paylaşımda bulunmak isteyen ve bunu projeye dönüştürübileceğine inan kişiler için 26 – 27 Kasım 2011 tarihlerinde İstanbul’da özel bir program REC Türkiye tarafından gerçekleştirilecek. İklim Değişikliği Sergisi kapsamında da bilgi paylaşımı yapılacak programda ‘sürdürülebilir kalkınma’ ve ‘proje geliştirme’ konusunda detaylı eğitim verilecek. Bu özel programda yer almak üzere başvuran kişiler arasından kontenjana göre başvurular kabul edilecek olup katılım hedef kitlesi üniversite öğrencileridir.

İlgilenen adayların  C.V lerini  asli.kurtulus@rec.org.tr adresine göndermelerini rica ediyoruz.

   

3. Atık Teknolojileri Sempozyumu

2- 3 Kasım 2011 tarihlerinde wow convention center'da iwes tarafından düzenlenecek olan sempozyum atık teknolojileri hakkında bilgi verecek.

Ayrıntılı Bilgi İçin... 

TMMOB HES 2011 Raporunu Yayımladı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ekim ayında 2011 HES raporunu açıkladı. HES‘lerin enerji ihtiyacının giderilmesi konusunda önemli bir değer yaratmadığı gibi ekolojik ve kültürel anlamda birçok sorunu da beraberinde getirdiğine dikkat çekilen raporda, bir çok HES projesinin sanal su değerleri üzerine inşa edildiği belirtiliyor. Su hesaplarının yanlış olmasının ciddi sonuçlara yol açacağını vurgulayan raporda;  “Su değerleri doğru olmayan HES’lerin kurulu güçleri hatalı olacağından bu tesisler için üretimi yapılamayacak enerji miktarından söz edilmektedir. Bu projelerden çoğu hiç enerji üretemeyecek ya da kayda değer üretemeyerek atıl durumda kalacaktır. Sorunlu projeler durdurulmalıdır” deniliyor.

Rapora Ulaşmak ve Ayrıntılı Bilgi İçin…REC Türkiye ve çalışmaları ile ilgili daha fazla bilgi için www.rec.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.